Mark de Rijke van De Hypotheker: ‘Het imago van onze sector moet menselijker en moderner worden’

07 april 2026 Leestijd ± 5minuten
Mark de Rijke van De Hypotheker: ‘Het imago van onze sector moet menselijker en moderner worden’

Deze week is het woord aan Mark de Rijke, commercieel directeur van De Hypotheker. De hypotheeksector kampt met een groeiend personeelstekort, terwijl de nieuwe generatie zich nauwelijks aangetrokken voelt tot een carrière in dit vakgebied. Dat blijkt mede uit onderzoek onder ruim duizend jongeren. Jonge mensen omschrijven het imago van de sector vaak als ‘zakelijk’, ‘saai’ en ‘elitair’. Wat moet er veranderen om dat beeld te kantelen? “Hypotheekadvies gaat niet alleen over cijfers, maar over het menselijke verhaal dat daarachter zit.” 

Mark de Rijke erkent dat veel jongeren werken in de hypotheeksector niet zien als hun gedroomde baan. “Het vak van hypotheekadviseur wordt vaak ten onrechte gezien als traditioneel of weinig dynamisch. Dat is jammer, want dit werk is juist erg veelzijdig en maatschappelijk relevant. We helpen mensen bij de meest belangrijke financiële beslissingen in hun leven”, vertelt hij. “Veel jongeren realiseren zich onvoldoende dat het in ons werk niet alleen om cijfers draait, maar om mensen die een grote stap in hun leven zetten. Dat stopt niet bij het afsluiten van je eerste hypotheek. Zo kun je te maken krijgen met tegenslagen of wil je, eenmaal op leeftijd, weten hoe je de overwaarde op je huis kunt inzetten. Het is cruciaal dat er in de komende jaren voldoende adviseurs zijn die klanten tijdens al deze levensfasen kunnen begeleiden.” 

 

Werk in uitvoering 

Desondanks geldt dat het aantrekken van nieuw talent een grote uitdaging is. “De vraag naar onafhankelijk hypotheekadvies is onverminderd groot, terwijl het aanbod van gekwalificeerd personeel onder druk staat. Om ook in de toekomst een goed en onafhankelijk hypotheekadvies te waarborgen, is het extra belangrijk te investeren in de werving van nieuw talent”, benadrukt De Rijke. “Consumenten hebben juist in deze complexe woningmarkt behoefte aan een goed advies. Regelgeving verandert voortdurend en financieringsmogelijkheden worden steeds uitgebreider. Dat maakt ons vak niet alleen relevanter, maar ook boeiender dan ooit.” 

De Rijke illustreert de krapte op de arbeidsmarkt met een voorbeeld uit zijn eigen organisatie. “Bij De Hypotheker is het ons vorig jaar met moeite gelukt om 45 adviseurs aan de organisatie te verbinden. Dat vroeg om een intensieve aanpak en nauwe samenwerking met onze franchisenemers.” Tegelijkertijd blijft de instroom nog altijd achter bij de behoefte in de markt. “We hebben plaats voor 36 adviseurs die morgen bij ons aan het werk kunnen, maar het kost veel moeite om deze vacatures te vullen. Het is een inspanningsverplichting die voortdurend aandacht verdient.” 

Intussen ontwikkelt AI zich in een hoog tempo. Andere partijen in de financiële sector, zoals banken, zetten kunstmatige intelligentie steeds vaker in om personeelstekorten op te vangen. De Rijke erkent dat AI specifieke taken van adviseurs kan overnemen, maar dat persoonlijk advies doorslaggevend blijft. “AI kan uitkomst bieden door administratieve taken over te nemen. Zoals het analyseren van gegevens, het voorbereiden van dossiers en het inzichtelijk maken van scenario’s. Adviseurs hebben hierdoor meer tijd voor hun adviespraktijk.” De Rijke benadrukt dat technologie nooit de kracht van het persoonlijke advies kan vervangen. “Een hypotheek afsluiten is voor veel mensen een emotionele beslissing. Het draait dan niet alleen om de beste rente en de laagste maandlasten, maar vooral om het bieden van zekerheid. Juist daardoor verschuift de rol van adviseur steeds meer naar die van sparringpartner en vertrouwenspersoon.” 

 

Het menselijke verhaal achter de cijfers 

Door de vergrijzing zullen steeds meer adviseurs het vak in de komende tien jaar verlaten. Volgens De Rijke is het daarom extra belangrijk om het vakgebied aantrekkelijker te maken voor jong talent. De Rijke: “Nieuwe generaties kijken anders naar werk. Zij vinden flexibiliteit, autonomie en persoonlijke ontwikkeling erg belangrijk. Daar moet je op inspelen. Jongeren willen werk doen dat betekenis heeft en dat heeft het werk van hypotheekadviseur. Als adviseur help je mensen om hun woonwensen te verwezenlijken en financiële risico’s te beheersen. Dat geeft veel voldoening en zingeving en dat is waar de jonge generatie behoefte aan heeft. Dat moeten we beter over het voetlicht brengen”, zegt hij. “Jonge professionals hechten daarnaast waarde aan perspectief, ondernemerschap en een goede werk-privébalans. Als werkgever is het belangrijk om met goede arbeidsvoorwaarden aan te sluiten bij deze behoeften. Bij De Hypotheker bieden we opleidingen en begeleidingstrajecten, zodat mensen zich gedurende hun carrière kunnen blijven ontwikkelen. Ook bieden we franchisenemers ondersteuning bij het werven van personeel en marketing. Door onze kennis te delen en te investeren in talentontwikkeling willen we zorgen dat het vak aantrekkelijk blijft.” 

 

Het klaarstomen van een nieuwe lichting adviseurs 

Om nieuwe adviseurs goed te laten starten, heeft De Hypotheker een inwerktraject dat hen vertrouwd maakt met de inhoud en praktijk van het vak. “In dit programma nemen we deelnemers acht weken lang in dertien sessies mee langs alle belangrijke aspecten van het adviesproces. Daarbij komen niet alleen inhoudelijke onderwerpen aan bod - zoals wet- en regelgeving, acceptatiecriteria en financieringsconstructies - maar ook sociale vaardigheden. Zoals klantgesprekken en het vertalen van complexe informatie naar een toegankelijk en goed onderbouwd advies.” Volgens De Rijke draagt dat eraan bij dat ‘nieuwkomers’ sneller zelfstandig inzetbaar zijn en zich zeker voelen in hun rol.” Ook pleit hij voor meer samenwerking tussen de sector en het onderwijs. “Het is ontzettend belangrijk dat studenten al tijdens hun studie kennismaken met ons vak en ontdekken hoe breed het werkveld is. Verschillende brancheorganisaties zijn hierover in gesprek met het mbo en hbo. Door samen te werken met onderwijsinstellingen kunnen we bouwen aan een nieuwe generatie goed opgeleide adviseurs.” 

Het is aan de sector om nu echt de handschoen op te pakken, benadrukt De Rijke. “We staan voor de opdracht om de beeldvorming onder jongeren in positieve zin om te buigen. Wat dit vak zo bijzonder maakt, zit niet alleen in de hypotheek die je sluit, maar vooral in de betekenis erachter. Je hebt echt impact op het leven van mensen. Dat zij je jaren later nog dankbaar zijn voor jouw rol daarin, laat zien hoe waardevol dit werk is.” 

Nieuwsbrief

Als eerste de achtergronden bij het hypotheeknieuws lezen? Benieuwd naar opinies uit de markt? Meld je aan voor de nieuwsbrief en je mist nooit meer iets op www.kop-munt.nl

 

Om u beter en persoonlijker te helpen, gebruiken wij cookies en vergelijkbare technieken. Als u verder gaat op onze website gaan we ervan uit dat u dat goed vindt. Meer weten? Lees dan de privacy policy.