Hypotheekmarkt groeit krachtig door in tweede kwartaal 2025

31 juli 2025 Leestijd ± 3minuten
Hypotheekmarkt groeit krachtig door in tweede kwartaal 2025

De Nederlandse hypotheekmarkt heeft in het tweede kwartaal van 2025 een sterke groei doorgemaakt. De totale omzet steeg naar € 41 miljard, een toename van 28% ten opzichte van hetzelfde kwartaal vorig jaar. Vooral het recordaantal starters en de aanhoudende activiteit van doorstromers stuwen de markt omhoog. Dit blijkt uit de eerste editie van de Kop-Munt Hypotheekupdate, een analyse van de Nederlandse hypotheekmarkt. Hiermee zet MUNT Hypotheken de traditionele kwartaalupdate voort. 

De totale hypotheekomzet van € 41 miljard, verdeeld over 109.000 afgesloten hypotheken, laat zien dat de markt het niveau van vóór de rentestijgingen in 2022 nadert. De groei van 11% ten opzichte van het eerste kwartaal van 2025 duidt op een grotere voorjaarsdrukte dan in voorgaande jaren. 

Starters slaan hun slag 

Een opvallende ontwikkeling is de sterke positie van starters op de woningmarkt. Het aantal jongeren tot 35 jaar dat een hypotheek afsloot, was met 28.768 het hoogste in vier jaar tijd, een stijging van ruim 22% op jaarbasis.  

Hogere lonen, verlaging van de overdrachtsbelasting, lokale startersleningen en in sommige gevallen ook vrijgevige ouders, lijken de gestegen huizenprijzen te compenseren. Daarnaast zijn veel verhuurders aan het uitponden waardoor er veel meer huizen beschikbaar komen voor starters.

Doorstromers blijven met 63.671 hypotheken de grootste groep op de markt. 

Terwijl het aantal transacties toeneemt, stabiliseert de gemiddelde hypotheeksom. Deze kwam in het tweede kwartaal uit op € 376.147, nagenoeg gelijk aan het voorgaande kwartaal, maar wel bijna € 25.000 hoger dan een jaar geleden. De stijging wordt voornamelijk gedreven door de aanhoudend hoge huizenprijzen. 

Banken verstevigen positie 

In het speelveld van hypotheekverstrekkers bouwen de banken hun dominantie verder uit. Hun gezamenlijke marktaandeel steeg naar 60,7%, het hoogste niveau in meer dan vijf jaar. Tegelijkertijd zien regiepartijen hun aandeel licht dalen naar 18,6% en zakt het marktaandeel van verzekeraars naar 7,6%, het laagste punt sinds 2019. 

“Adviseurs doen er goed aan aanbieders actief te blijven vergelijken op snelheid, voorwaarden en flexibiliteit. Het speelveld verandert snel, maar biedt volop kansen voor wie proactief en deskundig adviseert”, stelt Menno Luiten, directeur MUNT Hypotheken.  

Eerste editie door Kop-Munt 

Dit is de eerste editie van de kwartaalupdate onder de vlag van Kop-Munt, een redactioneel onafhankelijk platform voor hypotheekadviseurs.  

“De Hypotheekupdate vervult sinds jaar en dag een waardevolle rol in de sector”, zegt de directeur bij MUNT Hypotheken en uitgever van Kop-Munt. “De rapportage bevat onder meer de top 10 grootste hypotheeklabels en –concerns, cijfers over hypotheekomzet, afgesloten hypotheken, gemiddelde hypotheeksommen en prijsontwikkelingen. Wij richten ons op deze vertrouwde elementen en voegen daar duiding aan toe. Zo zorgen we ervoor dat dit belangrijke overzicht behouden blijft voor iedereen die met hypotheken bezig is.” 


Lees ook
Hypotheekupdate Q2 2026: Markt blijft groeien, ondanks oplopende rente

Hypotheekupdate Q2 2026: Markt blijft groeien, ondanks oplopende rente

De hypotheekmarkt heeft ook in het tweede kwartaal de opgaande lijn doorgetrokken. Dat blijkt uit de Hypotheekupdate Q2 2026 die nu op Kop-Munt staat. Zowel de hypotheekomzet als het aantal afgesloten hypotheken stegen als we het vergelijken met het eerste kwartaal van dit jaar en met het tweede kwartaal van vorig jaar. Dat is opvallend, omdat de hypotheekrente juist verder opliep en de economische en geopolitieke onzekerheid toenam.  

Peter Kilsdonk: ‘Waarom kan maatwerk bij scheiden wél, maar bij starters niet?’
Door de ogen van:

Peter Kilsdonk: ‘Waarom kan maatwerk bij scheiden wél, maar bij starters niet?’

Geef hypotheekadviseurs meer ruimte om op basis van explain te werken. Daarvoor pleit Peter Kilsdonk van Van Bruggen Veenendaal. Want of het nu gaat om starters, doorstromers of senioren: volgens hem houden regels soms oplossingen tegen die financieel prima verantwoord zijn. “Het zou veel meer moeten gaan om de vraag: kunnen mensen het betalen of niet?” 

Starters in Europa: hetzelfde probleem, andere cijfers
Over de grens

Starters in Europa: hetzelfde probleem, andere cijfers

Een starter met spaargeld is tegenwoordig nog geen starter met kansen. Dat is misschien wel de ongemakkelijkste conclusie uit Hypostat 2025, het jaarlijkse rapport van de Europese Hypotheekfederatie. De vraag is niet alleen of iemand iets kan financieren, maar of er überhaupt iets te kopen valt.  

Jochem Bruijn en Pepijn Grapendaal: “Starters willen geen hypotheekcollege van twee uur”

Jochem Bruijn en Pepijn Grapendaal: “Starters willen geen hypotheekcollege van twee uur”

Het vak vergrijst, maar bij De Hypotheker in Dordrecht geven vooral twintigers advies. Jochem Bruijn (26) en Pepijn Grapendaal (22) zien dat vooral starters daar blij van worden. “Wij kunnen hypotheken uitleggen zonder dat het saai en stoffig wordt.” 

Nieuwsbrief

Als eerste de achtergronden bij het hypotheeknieuws lezen? Benieuwd naar opinies uit de markt? Meld je aan voor de nieuwsbrief en je mist nooit meer iets op www.kop-munt.nl

 

Om u beter en persoonlijker te helpen, gebruiken wij cookies en vergelijkbare technieken. Als u verder gaat op onze website gaan we ervan uit dat u dat goed vindt. Meer weten? Lees dan de privacy policy.