Jongeren willen dat de hypotheekrenteaftrek in stand blijft, zo blijkt uit onderzoek van Viisi Hypotheken. Hoe kijk jij daarnaar?
“De hypotheekrenteaftrek is op de lange termijn niet houdbaar. Sinds 2011 is er al veel veranderd: de aftrek is afgetopt van 52% naar 37% en in 2031 vervalt het oude recht helemaal. Bovendien heeft de Belastingdienst het systeem niet op orde – het is ook lastig om dat goed bij te houden. Dus daar zit al een groot uitvoeringsprobleem.
En als je kijkt naar de realiteit: met een annuïteiten- of lineaire hypotheek wordt er tegenwoordig zoveel afgelost, dat de renteaftrek steeds minder groot wordt. De rentecomponent wordt kleiner, dus het voordeel ook. In mijn optiek had de overheid de aftrek beter kunnen afschaffen toen de rente heel laag stond: toen was de pijn veel kleiner geweest. Nu is het vooral politiek sentiment. Partijen roepen dat de hypotheekrenteaftrek moet blijven, maar feitelijk bouwen we al jaren af. De bijleenregeling is ingevoerd, de percentages zijn verlaagd; het is niet nieuw. Alleen de laatste stap moet nog gezet worden. En natuurlijk, dat roept altijd weerstand op. Mensen hebben het gevoel dat hun huis dan ineens minder betaalbaar wordt, maar dat valt in de meeste gevallen denk ik wel mee.