“Onderhandelen is er nauwelijks meer bij op deze woningmarkt”

06 mei 2025 Leestijd ± 3minuten
“Onderhandelen is er nauwelijks meer bij op deze woningmarkt”

Elke week bespreken we het belangrijkste nieuws uit de hypotheeksector met een adviseur. Deze week hebben we het met Perry Brouwer van Eemland Hypotheken over verbouwende 55-plussers en lage taxatiewaardes.  

Het aantal 55-plussers dat hun woning wil verbouwen, is explosief gestegen. Zie jij deze trend terug in de praktijk, en wat betekent dit voor de doorstroming op de woningmarkt? 

“Deels. Veel mensen in deze leeftijdscategorie maken nog wel een stap naar een andere woning, vaak juist om die vervolgens levensloopbestendig te maken en te verduurzamen. Maar het klopt ook dat een groeiende groep ervoor kiest om in de huidige woning te blijven en die aan te passen, vooral wanneer ze daar veel overwaarde in hebben zitten. Tegelijkertijd zie je ook dat sommigen juist die overwaarde willen verzilveren om vrijer te leven of hun lasten laag te houden. Voor die groep is een extra hypotheeklast simpelweg niet aantrekkelijk, zeker met het oog op pensioen. 

Wat betreft de impact op de woningmarkt: als deze doelgroep niet meer verhuist, stokt de doorstroming. Gezinnen blijven dan langer wachten op geschikte gezinswoningen. Je ziet dat de klassieke wooncarrière - van appartement naar rijtjeshuis, dan twee-onder-een-kap en uiteindelijk weer kleiner - onder druk staat. En dat komt vooral doordat er structureel te weinig gebouwd wordt. Het is ontzettend lastig om een woning te vinden die voldoet aan specifieke levensloopbestendige wensen, tenzij je geluk hebt of de middelen om grondig te verbouwen. Maar verbouwen is lang niet altijd haalbaar: niet elke woning leent zich ervoor om bijvoorbeeld een slaapkamer en badkamer op de begane grond te creëren.” 

Ruim een kwart van de huizenkopers moest extra eigen geld inleggen, omdat de taxatiewaarde lager uitviel dan de koopsom. Dat gaat vaak om flinke bedragen, zo blijkt uit onderzoek van hypotheekadviseur Frits. Is dit iets wat jij vaak terugziet in de praktijk? 

“Starters vullen zelf hun gegevens in, denken dat ze er wel uitkomen, en komen er achteraf achter dat het financieel toch heel anders uitpakt. Vaak wordt onderschat hoe belangrijk een goed advies is. 

Laatst had ik te maken met een appartement met een vraagprijs van €245.000, dat uiteindelijk werd verkocht voor €315.000. Het huis werd getaxeerd op €275.000. Als je dan geen eigen geld hebt, wordt het gewoon heel lastig – want je mag niet meer lenen dan de taxatiewaarde. Daarom zeg ik altijd: ga alsjeblieft eerst langs bij een financieel adviseur voordat je zelf gaat proberen te bieden. Veel starters weten niet precies hoe het werkt, en dat kan je duur komen te staan. 

Voor doorstromers is het vaak minder een probleem – die hebben meestal overwaarde – maar starters hebben het echt zwaar. Ik zie het elke week: mensen die telkens misgrijpen omdat ze net niet genoeg kunnen bieden, of omdat de taxatie lager uitvalt dan de koopsom. En dan is het frustrerend, want je kunt nooit precies voorspellen wat je moet bieden. Als je wint, heb je misschien te veel betaald; als je verliest, heb je het verkeerde advies gekregen. Het blijft lastig. Kortom: onderhandelen is er nauwelijks meer bij, en als starter moet je echt goed voorbereid zijn – met hulp van een expert.” 


Lees ook
Hypotheekupdate Q2 2026: Markt blijft groeien, ondanks oplopende rente

Hypotheekupdate Q2 2026: Markt blijft groeien, ondanks oplopende rente

De hypotheekmarkt heeft ook in het tweede kwartaal de opgaande lijn doorgetrokken. Dat blijkt uit de Hypotheekupdate Q2 2026 die nu op Kop-Munt staat. Zowel de hypotheekomzet als het aantal afgesloten hypotheken stegen als we het vergelijken met het eerste kwartaal van dit jaar en met het tweede kwartaal van vorig jaar. Dat is opvallend, omdat de hypotheekrente juist verder opliep en de economische en geopolitieke onzekerheid toenam.  

Gepensioneerden als nieuwe hypotheekklant: kans of zorg?
Over de grens

Gepensioneerden als nieuwe hypotheekklant: kans of zorg?

Gemiddeld €102.000. Dat is wat een gepensioneerde in 2025 opnam uit de overwaarde van zijn woning. Voor consumptieve bestedingen, voor een schenking aan de kinderen of voor wat financiële ruimte. Gepensioneerden waren in 2025 met 35.918 aanvragen het snelst groeiende klantprofiel op de hypotheekmarkt. Een stijging van 31,4 procent.

Overwaarde hoeft niet langer te wachten op de erfenis
Column

Overwaarde hoeft niet langer te wachten op de erfenis

Babyboomers laten de komende decennia ruim 1.000 miljard euro na aan hun kinderen. Een groot deel daarvan is geen toekomstig vermogen, maar zit nu al opgesloten in de overwaarde van hun woningen. Toch gaat vrijwel alle aandacht in de politiek en de media naar het moment van overlijden.

Peter Kilsdonk: ‘Waarom kan maatwerk bij scheiden wél, maar bij starters niet?’
Door de ogen van:

Peter Kilsdonk: ‘Waarom kan maatwerk bij scheiden wél, maar bij starters niet?’

Geef hypotheekadviseurs meer ruimte om op basis van explain te werken. Daarvoor pleit Peter Kilsdonk van Van Bruggen Veenendaal. Want of het nu gaat om starters, doorstromers of senioren: volgens hem houden regels soms oplossingen tegen die financieel prima verantwoord zijn. “Het zou veel meer moeten gaan om de vraag: kunnen mensen het betalen of niet?” 

Nieuwsbrief

Als eerste de achtergronden bij het hypotheeknieuws lezen? Benieuwd naar opinies uit de markt? Meld je aan voor de nieuwsbrief en je mist nooit meer iets op www.kop-munt.nl

 

Om u beter en persoonlijker te helpen, gebruiken wij cookies en vergelijkbare technieken. Als u verder gaat op onze website gaan we ervan uit dat u dat goed vindt. Meer weten? Lees dan de privacy policy.